Anasayfa > 2016 > Kasım

Aylık Arşiv: Kasım 2016

25.11.2016 Cuma Hutbesi

1438. İslam asrı 25 Safer Kasımpaşa Asitanesi Şeyh Fatih Nurullah Efendi hutbesi özeti: Bir İslam devletinin oluşabilmesi için, önce İslamî kuralların cari olması, sonra iman hakikatlerinin yaşanılır olması, ve sonrada devletin kurulması gelmektedir.Bunlardan biri eksik olur ise, İslam’ın hak ile yaşanması mümkün olmaz. İslamî hüviyet ile ortaya çıkan hükümetler, devletler; imanî hakikatlerden uzak dururlar ise bu güç ve kuvvetleri daim ... Devamını Oku »

18.11.2016 Cuma Hutbesi

1438. İslam asrı 18 Safer Kasımpaşa Asitanesi Şeyh Fatih Nurullah Efendi hutbesi özeti: Tasavvufî İslam, Anadolu İslamı dediğimiz şey oba kültürü ile Oğuz boylarının içine girmiş, Yesevi neşve ve muhabbeti içinde dermiş, Hacı Bektaş-ı Veli, hacı Bayram-ı Veli, Pir Şaban-ı Veli, Hasan Hüsameddin Uşşaki gibi piranın ve meşayıhın himmeti ile bu topraklarda yeşermiş ve bereketlenmiş, bu toprakların bizlere yurt olmasına ... Devamını Oku »

04.11.2016 Cuma Hutbesi

1438. İslam asrı 4 Safer Kasımpaşa Asitanesi Şeyh Fatih Nurullah Efendi hutbesi özeti: 1-) Efendi Hz.’leri zamanın(mübarek cuma günü) ve mekanın(Hz. Pir’in huzuru) önemini belirttikten sonra, dergahımızın stratejik konumunu belirtti. Şöyle ki;” Burası İstanbul’un fethinin en stratejik noktasıdır. Gemiler tepelerden aşırılıp buradaki nehre, buradan da Haliç’e indirilmiştir. Nasıl ki İstanbul’un fethi maddi yönden buradan gerçekleştiyse manevi fütûhâtın önemli bir merkezi ... Devamını Oku »